Autorizovaný servis a prodej elektro.

SOMDIS v.o.s.  

                   

Krále Jana 312 - 583 01 Chotěboř   Tel.569623498   603853933  Ičo:25945394  Dič:CZ25945394

 

 Otevírací doba: pondělí - pátek  8:00-16:00   Sobota: zavřeno . Po předchozí domluvě možno kdykoli mimo pracovní dobu, i v sobotu. 
                      e-mailová adresa:somdis.v@iol.cz     

 

Jak vybrat pračku 

 

 

 

 

 

 


 
JAK NAKUPOVAT PRAČKY
 

Před nákupem pračky si ujasníme, do jakého prostoru ji chceme umístit, jaké vlastnosti od ní očekáváme a stanovíme si priority ve výběru. Následující typy jsou popsány v pořadí, v jakém je vhodné postupovat i při výběru pračky.

ROZMĚRY

Standardní rozměry pračky plněné zepředu jsou 85 x 60 x 50-60 cm (výška x šířka x hloubka), u pračky plněné shora pak 90 x 40 x 60 cm. Pro malé prostory jsou vhodné úzké předem plněné pračky s hloubkou 37 - 40 cm. Vždy se udávají maximální rozměry.


MAXIMÁLNÍ HMOTNOST NÁPLNĚ

Nejčastěji se setkáváme s maximální náplní 5 kg, která vyhoví největšímu počtu uživatelů. Menší náplň volíme, pokud je počet členů domácnosti malý a nepotřebujeme prát najednou více prádla. Velké rodiny s malými dětmi ocení pračku s náplní 6 kg. Model AWM 8500 s maximální náplní 8 kg umožňuje jemně prát i tak objemné věci jako přikrývky či zimní bundy.

Údaj o maximální hmotnosti náplni vždy platí pro bavlněné nebo lněné prádlo.


TYPY PRAČEK


Shora plněná pračka

je vhodná do prostorů s omezenou šířkou. Otevírání směrem nahoru zabírá asi 50 cm prostoru nad pračkou, ale nemusíte se při plnění ohýbat.


Zpředu plněná pračka

nebrání využití prostoru nad pračkou a horní desku můžeme použít jako odkládací prostor. Dnes se můžeme setkat i s úpravou zpředu plněné pračky pro vestavbu. Úzké pračky vyhovují v prostorech s malou hloubkou.


Pračky se sušičkou

Máme-li problémy se sušením prádla nebo na něj často spěcháme, nabízí se koupě pračky se sušičkou. Vezměme však v úvahu, že je sušení energeticky náročné a lze zpravidla sušit jen polovinu maximální hmotnosti prádla.


MATERIÁL VANY A BUBNU

Buben pračky je vždy vyroben z nerezu.

Pro výrobu van se používají nejčastěji plasty s různými obchodními názvy, pak také smalt (menší kvalita, nižší cena) a nerez (výborná kvalita, vysoká cena). Vany praček Whirlpool se vyrábí z plastu Duraprop, který se rovněž užívá v raketovém průmyslu. Pračky se sušičkou značky Whirlpool mají vanu z nerezu.


SPOTŘEBA ENERGIE A VODY

Rychlou představu o spotřebě elektrické energie získáme z údaje tzv. energetické třídy. Energetická třída je vyjádřena písmeny A až G, kde A značí nejmenší spotřebu energie a G největší. Musí být povinně uvedena u každé pračky. Spotřeba vody se pohybuje od cca 40 litrů až po 100 litrů na jedno praní.


OTÁČKY PŘI ODSTŘEĎOVÁNÍ

Dnešní moderní pračky nabízí možnost nastavení otáček odstřeďování. Za běžný standard považujeme otáčky do 800 ot./min. Pokud chceme sušit prádlo v sušičce nebo v kombinované pračce se sušičkou, měli bychom volit nastavení otáček nad 1200 ot./min. Čím více odstředěné prádlo budeme sušit, tím bude sušení méně energeticky náročné.


OVLÁDÁNÍ

Novinkou posledních let jsou pračky řízené elektronikou. Jejich největšími přednostmi jsou jednoduchost ovládání a automatické řízení pracího cyklu podle výsledku dosavadního praní. Pračka si tak sama přidá nebo ubere máchání, prací čas a inteligentně řídí své další činnosti. Lepších výsledků praní se dosahuje při nižší spotřebě elektřiny, vody a pracího prášku.

Ovládání pračky musí umožňovat zvolit:

  • Druh vlákna - nejdůležitější. Od něj se odvíjí teplota, otáčky odstřeďování aj.
  • Teplota - umožňuje omezit teplotu podle druhu vlákna.
  • Otáčky odstředění - omezují otáčky při odstřeďování.
  • Další možnosti nastavení.

Technologie 6. smysl v nejvyšších modelech Whirlpool nebo Fuzzy Logic v ostatních modelech využívají právě elektronického řízení.

U starších modelů se setkáváme s mechanickým programátorem.


UŽITEČNÉ FUNKCE


Anti Bacterial
prací cyklus, který zabezpečí praní prádla při teplotě nad 65 °C minimálně 10 minut, čímž se zlikviduje maximální množství nežádoucích bakterií.


Woolmark
speciální program pro vlněné prádlo


Lingerie
praní spodního prádla


Poloviční náplň
omezí množství napouštěné vody při praní.


Automatické vážení prádla
pračka napouští vodu podle množství prádla.


Odložené praní
umožňuje posunout začátek praní až o 24 hodin tak, aby vám nejvíc vyhovoval nebo využíval levnějšího nočního proudu.


Regulace tvorby pěny
brání přepěnění při předávkování pracího prášku.


Systém proti mačkání
pomalu snižuje teplotu pro praní, čímž přispívá k menšímu pomačkání prádla.


Snadné žehlení
mírně zvýší množství vody při máchání a upraví odstředění, aby se prádlo méně pomačkalo.


Program pro praní vlny, hedvábí, pro ruční praní


Aquastop
bezpečnostní systém bránící úniku vody z přívodní hadice a z pračky při poruše.


Systém vyrovnávání nestability
zajišťuje, aby pračka při odstřeďování nevibrovala a byla stabilní.


Eco program
program pere při nižší teplotě s mírně prodlouženým časem praní. Šetří tak energie, ale zaručuje tradiční kvalitu praní.


ZÁRUKA A DOSTUPNOST SERVISU

Délka záruky, možnost předplacení delší doby záruky či vzdálenost do nejbližšího autorizovaného servisu jsou faktory, které bychom také neměli opomenout.

Back to AEG homepageThinking of you - Electrolux       Logo     Výsledek obrázku pro lg     Logo Whirlpool    Bauknech CZVýsledek obrázku pro indesit            Hotpoint              Výsledek obrázku pro haier                
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one